Met jongeren in gesprek treden, om na te gaan wat zij belangrijk vinden is juist in deze tijd van de pandemie van groot belang in Suriname. Communiceren met de doelgroep is essentieel om tot de juiste inzichten te komen. De jongeren die zaterdagavond voor de verstoring van de openbare orde in de binnenstad van Paramaribo hebben gezorgd zijn grotendeels al veroordeeld door de samenleving. Terecht keurt niemand dat goed. Maar om te weten wat de achtergrond van dit gedrag is zijn gesprekken nodig.
Orthopedagoog/gedragsdeskundige Anne-Marie Becker werpt alvast een kritische kantlijn door te stellen dat er over de jongeren maar niet met de jongeren wordt gesproken. âHet is belangrijk om te weten hoe zij de huidige situatie ervarenâ, zegt de gedragsdeskuindige.
Becker wijst er vervolgens op dat het ook nodig is om te weten hoe jongeren naar de ontwikkelingen in de wereld kijken die zij grotendeels via social media volgen. Zij doelt op de reactie van jongeren in verschillende landen op de beperkende maatregelen van hun overheden. âWant Covid-19 is een opgelegde straf.â Zij noemt heel wat sportmogelijkheden die zijn uitgevallen, discotheken die gesloten zijn, het uitvallen van nationale feestdagen maar zeker ook uitlaatkleppen als de âowru jari vieringâ en ondertussen al 2 jaar de Avond Vierdaagse, die alles bij elkaar opgeteld voor frustratie zorgt. âDie jongeren mogen bijna niets meerâ, zegt Becker.
Dit neemt echter niet weg dat het vertoonde gedrag goed te praten is. De gedragsdeskundige spreekt haar afkeuren over de rellen in de binnenstad. Zij merkt op, dat ouderen een andere âspanningsboogâ hebben en anders omgaan met de situatie nu het uitgaansleven beperkt is. Zelf was Becker dol op het bezoeken van toneelstukken maar ook dat behoort tot het verleden. âIk kan thuiszitten en een boek lezen of kleren makenâ, relativeert zij haar mogelijkheden. âJeugdigen moeten het hebben van het sociale leven.â De gedragsdeskundige noemt dat âsocializenâ waarbij de aandacht voor het uiterlijk en de aandacht van anderen belangrijk is. âEn opeens valt dat alles weg.â Dat is een groot vacuĂŒm waarin men terecht komt.
Inhaalslag
Becker wijst op de âinhaalslagâ in Nederland toen uitgaansgelegenheden weer open gingen en massaâs jongeren het nachtleven indoken. De gedragsdeskundige merkt op dat dit mogelijk is geweest door de massale inentingen tegen het Coronavirus. âZe zijn massaal gaan prikken.”
Becker zegt hierover dat zij de indruk heeft dat jongeren doorhebben dat zij zich moeten laten vaccineren zodat het land weer opengesteld kan worden. âWij moeten onze jongeren smeken om zich te gaan laten vaccineren, zodat wij terug kunnen naar het oude normaalâ, benadrukt zij. Daarbij merkt Becker op dat dwang uitoefenen averechts zal werken. âNiet opdragen, maar in nederigheid vragenâ, is haar advies. De gedragsdeskundige verduidelijkt dat het uitoefenen van dwang verzet in de hand werkt. âTact en nederigheid zijn belangrijk om de jongeren te bereikenâ, aldus Becker.
RB