Stille werkers

Er is een stichting die heel bescheiden is, maar intussen honderden studenten heeft afgeleverd. Deze studenten hebben een vak geleerd en verdienen daarmee hun brood. Deze stichting heeft de studenten van kansarm naar kansrijk gemaakt. Deze stichting is de SAO die heel vaak op internet te zien is als ze weer eens een batch studenten aflevert. De stichting valt onder het ministerie van Arbeid en het doet aan vakscholing. Vakscholing is technisch onderwijs buiten het ministerie van Onderwijs om. 

Technisch onderwijs bij Onderwijs is formeel onderwijs, bij de SAO is het informeel onderwijs. De stichting is zeer bescheiden misschien, maar het verdient zeker veel meer aandacht van de Staat en veel meer waardering van de samenleving. Het instituut is nooit in het nieuws gekomen voor zaken die het daglicht schuwen. Telkens wanneer ze op social media zijn, is het om door te geven hoeveel studenten weer een diploma hebben gehaald. 

In Suriname hebben we veel uitvallers op school. Maar er zijn ook mensen die een GLO hebben en die een vak willen leren. Dan gaat het meestal om een vak waarvoor men al een gevoel heeft. 

Nu lezen we dat een aantal studenten in de constructie direct een baan heeft gevonden na het behalen van hun diploma. De informatie die wij hebben is dat personen die van deze stichting afstuderen, heel goed aan een baan kunnen komen en in sommige gevallen kleine zelfstandigen worden en daardoor goed voor zichzelf en hun gezinnen kunnen zorgen. Deze bijdrage aan de samenleving is heel erg belangrijk. Het houdt de samenleving rustig en is een belangrijk instrument voor het terugdringen van de armoede in het land. 

De regering moet een goede investering in de vakschool doen en alle faciliteiten in een keer vernieuwen. Het gaat dan om het gebouw, de klaslokalen, het equipment in de  klaslokalen, het curriculum en de leraren. Het instituut levert een heel belangrijke en stille bijdrage door direct diensten te bieden aan de man van de straat. Zo’n instituut verdient een behoorlijke subsidie en deze moet ook bestemd zijn voor het management, de staf en de leraren. Die moeten behouden blijven want Suriname heeft te maken met brain drain. 

Vandaag zullen we deze zeer belangrijke stichting in de schijnwerpers zetten. We zien op de website dat de stichting trainingen verzorgt landelijk dus ook in de districten. Er worden heel interessante trainingen bij de SAO verzorgd. Zo lezen we op hun website dat in november 2020 de vaktraining Aluminium Hardsolderen van start ging bij de SAO. De training was gedurende 36 uren (6 weken, met een frequentie van 2 keer per week). De trainingsinhoud is als volgt: materialenkennis (aluminium en koper), omgaan met een branderset, veiligheid, werken met een fleringset, snijden van alu en koper, ontbramen, opdoornen, afstellen, aan en uitmaken van een branderset en het solderen van koper en alumunium. Aan deze training namen 6 medewerkers van Telesur deel. 

De Stichting Arbeidsmobilisatie en Ontwikkeling (SAO), is opgericht in mei 1981 en is een werkarm van het ministerie van Arbeid. Het SAO verzorgt vaktrainingen aan personen vanaf 16 jaar voor de arbeidsmarkt. De grootste doelgroep bij de SAO is de voortijdige schoolverlaters. Deze groep meldt zich voornamelijk aan voor de reguliere dagtraining. 

De belangrijkste activiteit bij de stichting is het verzorgen van vaktrainingen. Deze vaktrainingen zijn gericht op de competenties van de persoon. De SAO is opgesplitst in 2 vakopleiding centra, vakopleiding centrum 2 en  vakopleiding centrum 3 (VOC 2 en VOC 3). Op het vakopleiding centrum 3, worden de vaktechnische trainingen verzorgd en op het vakopleiding centrum 2, de training textiele werkvormen en verpleegassistent.

De Stichting is het instituut dat beroepsopleidingen aanbiedt aan personen vanaf 16 jaar. Dit gebeurt volgens internationale standaarden en is gericht op de vraag vanuit de arbeidsmarkt. De SAO wil een belangrijke partner zijn van de overheid, instellingen en bedrijven door het aanbieden van gestandaardiseerde vakopleidingen op internationaal niveau en is daarmee een sleutelinstelling in de samenleving. 

De stichting wil een leidende rol spelen op de arbeidsmarkt door altijd een professionele opleiding te bieden. 

Opmerkelijk is dat op de website wordt vermeld dat de SAO ook de opleiding tot verpleegassistent doet. Deze training bestaat uit twee delen te weten huishoudkunde en de verzorging. Bij huishoudkunde wordt de cursist opgeleid tot huishoudhulp. Deze huishoudhulp kan de cliënt ondersteunen en/ of kan huishoudelijke taken volledig uit handen nemen in een verpleegtehuis. In het tweede deel van verzorging wordt de cursist opgeleid tot verpleegassistent. Deze verpleegassistent richt zich vooral op het werken in de praktijk. Hij/zij plant en voert onder begeleiding de zorg van de patiënt uit op basis van standaarden en vaste richtlijnen. Hier gaat het om het zorg dragen voor de ziekenkamer van de patiënt, het bed van de patiënt en hygiëne van de patiënt. Ook gaat het om aan- en uitkleden van de patiënt, de voeding en eventueel toedienen van voeding en vocht, vochtbalans bijhouden, defecatie, vervoeren per rolstoel/ bed, pols voelen/ tellen en lichaamstemperatuur opnemen, creatieve bezigheden en mondeling rapporteren. Deze opleidingen zijn heel erg belangrijk omdat hiermee het kadertekort in de ziekenhuizen kan worden opgevangen.

Al met al vinden wij dat de stichting SAO een behoorlijke ondersteuning vanuit de regering verdient.

error: Kopiëren mag niet!