Bewoners Anapaike zorgen niet alleen voor eigen school, maar ook voor eigen schoon drinkwater

Wij willen ons dorp Kawemhakan eindelijk van schoon drinkwater gaan voorzien’

De Wayana van het dorp Anapaike (Kawemhakan) zorgen niet alleen zelf voor een privéschool, omdat ze het vele jaren wachten op het ministerie van Onderwijs, Wetenschap en Cultuur om een school te bouwen, moe waren geworden, maar ze gaan nu ook zorgen voor hun eigen schoon en veilig drinkwater, omdat dat ook op zich liet wachten.

Samen met de Harvard University in Boston en de Global Indigenous Youth caucus is de Stichting Mulokot een crowdfunding begonnen. ‘Wij willen ons dorp Kawemhakan eindelijk van schoon drinkwater gaan voorzien. Er is bijna geen schoon drinkwater in ons gebied en al helemaal niet in de droge tijd. De mensen halen nu hun water uit de Lawarivier, waarvan iedereen weet dat deze ernstig vervuild is. Al jaren vragen wij aan de overheid om samen naar een oplossing te zoeken, tenslotte is het een taak van de overheid, maar dat heeft nog geen resultaat opgeleverd. Daarom gaan we het zelf doen’, aldus de stichting. ‘Binnen dit project gaan we op een zo natuurlijke mogelijke wijze het water zuiveren, wel met gebruik van een filter dat kwik en andere zware metalen uit het water kan halen. Het project gaat worden uitgevoerd door de eigen Wayana en dus niet door dure consultants. We kunnen het zelf.’

Jupta Itoewaki van de stichting zegt in gesprek met het Dagblad Suriname dat de overheid geen geld heeft. ‘Veel dingen doen of proberen we zoveel mogelijk zelf te doen.’

‘De kranen in de dorpen zijn door de Wayana zelf betaald uit collectegelden van de kerk, maar ook gewoon elk gezin of familie die kan betalen voor het materiaal en zelf arbeid verrichten. Het probleem is dat tijdens de droge tijd vaak geen water uit de kranen komt, die verbonden zijn met een bron op de berg achter Kawemhakan. Het rivierwater kunnen we niet drinken. We baden en vissen er wel in. En soms zijn we toch genoodzaakt het water te drinken, met als gevolg dat het dorp diarree krijgt’, aldus Itoewaki. Ze zegt verder dat de bewoners nu kijken of zij op een biologische manier het water kunnen zuiveren. ‘En het water pompen uit de rivier en opslaan in Duro-tanks en het water zuiveren.’

Onder leiding van Inheemse Jongeren Leiders (Indigenous Youth Leaders) brengt het Covid-19 Indigenous Health Partnership (https://covidstudentresponse.org/campaigns/indigenous-health-partnership/) medische studenten, artsen, paramedici en mensenrechtenexperts samen om samen te werken met inheemse volkeren en gemeenschappen en te reageren op de Covid-19-pandemie.

Samen met de Global Indigenous Youth Caucus van de Verenigde Naties, de Harvard Medical School, Covid 19 Student Response en de Stichting Mulokot, zamelt het Indigenous Health Partnership fondsen in en creëert het bewustzijn inzake het inheemse leven en land. Het ingezamelde geld zal gaan naar de behoeften op het gebied van gezondheidszorg en milieu van de Wayana-volkeren in de Amazone, Suriname en hun buren in Frans-Guyana en Brazilië.

error: Kopiëren mag niet!