
Met de beĂ«diging Marlon Budike is De Nationale Assemblee (DNA) weer voltallig. Budike komt uit het district Commewijne, vertegenwoordigt de Nationale Partij Suriname (NPS) en komt op de plaats van de overleden VHPâer Sheilendra Girjasing. âIk maak mij sterk voor de wil van het volkâ, was de eerste reactie van de nieuwbakken parlementariĂ«r tegenover journalisten. Een van de zaken waarvoor de NPSâer zich sterk voor zal maken, is pleiten voor de verbetering van de leefomstandigheden van sociaal zwakkeren, waaronder personen die maandelijks afhankelijk zijn van de algemene oudedagsvoorziening (AOV). Met de hoge wisselkoers en waardedaling van de verschillende vormen van koopkrachtversterking is het volgens Budike noodzakelijk dat het AOV-bedrag van SRD 525 met spoed wordt opgetrokken. âDeze onderstanden en AOV-premies moeten onmiddellijk omhoog gaan voor deze mensen. Anders redden zij het over een paar maanden nietâ, stelt de nieuwbakken parlementariĂ«r. De NPSâer belooft ook een open deur voor de mensen van Commewijne te hebben, zoals dat door zijn voorganger Girjasing werd gedaan. âZodra men mij belt met een probleem, rijd ik ernaar toe. Ik moet het zelf zien en dan met de mensen van de omgeving praten. Dat is altijd mijn manier van werken geweestâ, aldus Budike.
âNa a people poti yu drapeâ
Met zijn toelating heeft de NPS nu 3 zetels in de DNA. De VHP valt terug naar 8 zetels. Budike is zich ervan bewust dat met deze marginale toename voor de NPS in het parlement het niet genoeg zal zijn om de problemen van het land te kunnen oplossen. Daarvoor moeten alle 51 volksvertegenwoordigers de koppen bij elkaar steken. âAlle 51 parlementariĂ«rs moeten hun neuzen in één richting zetten. Een parlementariĂ«r is hier voor de wil van het volk en niet voor de regering. A no regering poti yu drape. Na a people poti yu drape fu yu kan hori yu finga tapâ deng mang pols. Ook NDPâers krijgen onderstand en AOV-premies. Laten wij kijken hoe wij de problemen ten gunste van het volk kunnen oplossenâ, aldus de politicus.
Decentralisatieproces lamgelegd
Budike stoort zich eraan dat het decentralisatieproces onder het huidig regiem bijna lam is gelegd. Hij zal zich daarom sterk maken, zodat districtsfondsen over voldoende middelen beschikken. âMen heeft eerst de maatregelen gewijzigd, waarbij vanuit RO voor de districts- en ressortraden dan veel minder armslag is. De middelen worden ook jaarlijks minder. In plaats van meer, waardoor een district zijn eigen ontwikkeling niet meer ter hand kan nemen. Ze zijn afhankelijk geworden, omdat zij lam zijn gelegd.â
Consequentie verbinden aan 1% regeling
Budike wijkt niet af van het standpunt dat zijn partijvoorzitter, Gregory Rusland, heeft ingenomen ten aanzien van de wijzigingsvoorstellen, die regarderen over de kieswetgeving. Daaraan zal hij zich ook houden wanneer de conceptvoorstellen binnenkort in De Nationale Assemblee worden behandeld. Echter wat de 1% regeling betreft, vindt hij dat het schrappen hiervan niet nodig is. âAls partijen niet eens 1.000 stemmen uit de 10.000 geregistreerde kiezers halen, verbindt daaraan dan een consequentie. Als je die 1% aan stemmen na de verkiezingen niet blijkt te hebben gehaald, moet je dan nooit meer aan de verkiezing kunnen meedoen. Dan gaan wij automatisch na 5 verkiezingen zien dat je minder partijen hebtâ, aldus de politicus. Zonder een consequentie en het schrappen van de 1% regeling denkt de NPSâer dat binnenkort politieke partijen als paddenstoelen uit de grond zullen rijzen.
25 jaar klerk advocatenkantoor
Budike was 25 jaar als klerk verbonden aan een advocatenkantoor. In de periode 2010-2015 is hij districtsraadslid geweest. In 2014 werd hij afdelingsvoorzitter van de NPS in Commewijne. Bij de laatstgehouden verkiezingen behaalde de NPS’er 324 stemmen. De nieuwbakken parlementariĂ«r is in november dit jaar bij enkele kandidaatstelling herkozen als voorzitter van de afdeling NPS Commewijne.
FR
