Ravaksur: Bedrijfsleven moet 2/3 bijdragen in algemeen pensioen

Als het aan de gezamenlijke vakbeweging (Ravaksur) ligt, moet de bijdrage van het bedrijfsleven in het algemeen pensioen veel hoger zijn dan wat tot nog toe is bepaald. Dit verneemt Dagblad Suriname van bronnen. De vakweging wil dat de werkgever met 2/3 en de werknemer met 1/3 deel bijdragen aan het minimumpensioen. Als dit niet haalbaar is, wordt een partiële bijdrage voor de te betalen premie voorgesteld van 50 % om 50 %. In de concept-eindnota van consultant KPMG hebben het TO en de onderraad van ministers zich kunnen terugvinden in het voorstel van 2% van het salaris van de werknemer als te betalen premie, terwijl de werkgever inkomt met 1%. Het gros van de werkenden in Suriname beschikt nog niet over een pensioen, maar slechts over een AOV. De partners in het Tripartiet Overleg (TO) hebben de eindnota voor de uitvoering van het algemeen pensioen voor alle werkende Surinamers nog in studie.
Henny Staphorst, secretaris van het TO, zegt desgevraagd aan Dagblad Suriname dat de vakbeweging, het bedrijfsleven en de overheid zich over nagenoeg alle punten in de nota hebben teruggevonden. Het enige punt in de nota waarover men nog consensus moet bereiken is de wijze waarop de pensioengelden beheerd zullen worden. Er gaan stemmen op vanuit de ambtenarenvakbond (CLO) om het pensioenfonds te belasten met deze taak. Maar de structuur van dit fonds is volledig gestoeld op het beheren van de ambtenarenpensioenen. Er komt in eerste aanleg een ander orgaan dat met het beheren van de algemene pensioenen zal worden belast. Het gaat om een minimumpensioen voor alle Surinamers.
Van ambtenaren zal niet geëist worden dat zij overstappen naar het nieuwe fonds. Op middellange termijn zal er mogelijk sprake zijn van samentrekking van de twee fondsen. De mogelijkheid zal in eerste aanleg worden opengelaten voor nieuwe ambtenaren om gebruik te maken van de diensten van dit nieuwe pensioenfonds. ‘Van ambtenaren die al jaren hun rechten en pensioenen hebben opgebouwd bij het Pensioenfonds, zal niet worden verwacht dat zij dit abrupt beëindigen en overstappen’, zegt Staphorst voor alle duidelijkheid. De consultant KPMG kreeg vorig jaar nadat er een openbare aanbesteding was geweest, de opdracht een nota te schrijven voor de invoering van het sociaal zekerheidsstelsel. Inmiddels is de zorgverzekering geïmplementeerd, waarbij burgers gratis medisch verzekerd zijn. Het wachten is nog op de behandeling van de conceptwet in het parlement. De conceptwet ligt nog ter becommentariëring bij het TO.
Wat het minimumloon betreft, dat ook onderdeel is van het sociaal zekerheidsstelsel, ligt de conceptwet al enkele maanden bij de Raad van Ministers (RvM). Het concept moet na behandeling in de raad worden doorgestuurd naar de Staatsraad, dat het vervolgens doorgeleid naar het parlement. De wet is door de ATM-bewindsman Michael Miskin in april 2013 ingediend. Belangrijk in de wet is dat het minimumloon is vastgesteld voor 10 jaar. Er zijn in de conceptwet drie voorstellen genoemd als minimumloon: SRD 5, SRD 4 en SRD 3 per uur.

error: Kopiëren mag niet!