Minister André Misiekaba van Volksgezondheid, Welzijn en Arbeid (VWA) heeft verklaard dat hij als bewindsman gebonden is aan de bestaande managementovereenkomst tussen het Regionaal Ziekenhuis Wanica (RZW) en TMS Global. Volgens de minister kan beëindiging van het contract alleen plaatsvinden volgens de bepalingen die in de overeenkomst zelf zijn vastgelegd en bij voorkeur via overleg tussen beide partijen.
Dagblad Suriname heeft inmiddels financiële en juridische analisten gevraagd de overeenkomst te bestuderen. Zij hebben de inhoud van het contract beoordeeld en geven hun visie op de mogelijke voordelen, risico’s en eventuele ruimte om de samenwerking te beëindigen.
Het document beschrijft een publiek private samenwerking tussen RZW (Regionaal Ziekenhuis Wanica) en TMS Global N.V. voor de exploitatie van drie ziekenhuisafdelingen: radiologie, laboratorium en apotheek.
STRUCTUUR VAN HET CONTRACT
De overeenkomst regelt dat TMS een deel van de medische diensten binnen het ziekenhuis beheert en exploiteert. Het gaat niet om het ziekenhuis zelf maar om specifieke diagnostische en farmaceutische afdelingen. De overeenkomst heeft een initiële looptijd van vijf jaar en wordt automatisch verlengd met nieuwe periodes van vijf jaar tenzij een partij zes maanden vooraf opzegt.
Het contract werkt met drie belangrijke financiële elementen.
FINANCIEEL MODEL
Eerst zijn er “Expenses”. Dat zijn alle kosten die TMS maakt voor personeel, apparatuur, onderhoud, training, verzekeringen, administratie en andere operationele uitgaven.
Daarna zijn er “Investments”. Dat zijn investeringen in apparatuur, software, analyzers, microscopen, IT systemen en andere infrastructuur die nodig is voor de afdelingen.
Ten derde is er de “Compensation Fee”. TMS ontvangt een vergoeding die bestaat uit vijftig procent van de maandelijkse stijging van de netto activa van de afdelingen. Daarnaast worden gemaakte kosten en investeringen eerst uit de inkomsten betaald.
Alle inkomsten van de afdelingen worden eerst gebruikt om de kosten en investeringen van TMS te betalen.
VOORDELEN VOOR TMS
Het contract geeft TMS een sterke operationele positie.
TMS krijgt de bevoegdheid om de afdelingen te ontwerpen, bouwen, beheren en exploiteren. Het bedrijf mag personeel aannemen, management voeren en alle operationele beslissingen nemen. Dit betekent feitelijke controle over de drie medische afdelingen.
TMS bepaalt ook welke investeringen nodig zijn en wanneer die worden gedaan. Het contract zegt expliciet dat de timing en aard van investeringen onder de “sole discretion” van TMS vallen.
Alle nieuwe apparatuur die na de ingangsdatum wordt gekocht blijft eigendom van TMS. Dat betekent dat het ziekenhuis deze apparatuur niet automatisch bezit.
TMS ontvangt ook een deel van de financiële groei van de afdelingen via de compensation fee.
Daarnaast betaalt RZW de infrastructuurkosten zoals gebouwen, elektriciteit, water, beveiliging en faciliteiten.
Het ziekenhuis draagt dus een groot deel van de operationele basislasten.
NADELEN OF RISICO’S VOOR RZW
Het contract bevat meerdere punten die financieel en strategisch nadelig kunnen zijn voor het ziekenhuis.
De inkomsten van de afdelingen gaan eerst naar TMS om kosten en investeringen te betalen. Hierdoor heeft TMS prioriteit op de kasstroom.
TMS bepaalt welke investeringen worden gedaan. Dit kan leiden tot hoge investeringen die de winst verminderen of de terugbetaling verlengen.
Nieuwe apparatuur blijft eigendom van TMS. Daardoor bouwt het ziekenhuis zelf weinig kapitaal op.
De overeenkomst heeft een relatief lange looptijd met automatische verlenging. Dat maakt beleidswijzigingen moeilijk. Bij beëindiging kan het ziekenhuis verplicht worden om investeringen van TMS over te nemen tegen boekwaarde. De overeenkomst verplicht RZW ook om faciliteiten, nutsvoorzieningen en beveiliging te blijven leveren.
RISICO’S IN DE PERSONEELSTRUCTUUR
Nieuwe werknemers worden onder contract van TMS geplaatst. Bestaande werknemers van het ziekenhuis mogen blijven onder hun oude contract of overstappen naar TMS. Dit kan op termijn leiden tot twee verschillende arbeidsstructuren binnen dezelfde afdeling.
MOGELIJKHEDEN OM HET CONTRACT TE BEËINDIGEN
Het contract bevat meerdere beëindigingsmogelijkheden.
Het kan worden beëindigd bij niet naleving van prestaties, bij overtreding van wetten, bij financiële problemen of bij contractbreuk. In deze gevallen krijgt de partij die in gebreke is meestal een herstelperiode van twintig werkdagen.
Als het probleem daarna blijft bestaan kan de overeenkomst worden beëindigd.
Er bestaat ook beëindiging “for convenience”.
Als RZW het contract vrijwillig wil beëindigen binnen de eerste vijf jaar moet het een opzegtermijn van 36 maanden geven en een termination fee betalen.
Als TMS het contract opzegt is de opzegtermijn zes maanden en hoeft TMS geen termination fee te betalen.
BOETES EN FINANCIËLE GEVOLGEN BIJ STOPZETTING
De termination fee bestaat uit alle investeringen en kosten die TMS heeft gemaakt plus vijftig procent extra bovenop die bedragen.
Daarnaast kan RZW verplicht worden om investeringen over te nemen tegen boekwaarde.
Dit kan financieel zeer zwaar zijn wanneer grote investeringen in apparatuur zijn gedaan.
SAMENVATTING VAN DE MACHTSBALANS
De overeenkomst geeft TMS sterke operationele controle, eigendom van nieuwe apparatuur en prioriteit in de inkomstenstroom.
Het ziekenhuis levert faciliteiten en infrastructuur en draagt een groot deel van de basislasten. Beëindiging door het ziekenhuis is mogelijk maar financieel duur vanwege de termination fee en de lange opzegtermijn.
De overeenkomst is daardoor relatief gunstig voor TMS en relatief risicovol voor RZW wanneer de samenwerking niet naar verwachting verloopt.
