De Wet Rechtspositie Rechterlijke Macht, die salarissen van leden van de rechterlijke macht regelt, moet bij gebleken onvolkomenheden terug naar de operatietafel om gecorrigeerd te worden. Dit vindt minister Marinus Bee van Binnenlandse Zaken (BiZa).
De bewindsman reageert hiermee op de discussie in de samenleving die is ontstaan naar aanleiding van de constatering dat het salaris van de procureur-generaal (pg) hoger ligt dan dat van de president van het land. De wetten geldelijke voorzieningen voor leden van de drie staatsmachten in Suriname zijn in november 2024 door de Nationale Assemblee goedgekeurd met 28 stemmen voor en 12 tegen.
Marinus Bee was toen voorzitter van het parlement. Het gaat om de Wet Rechtspositie Rechterlijke Macht, de Wet Geldelijke Voorzieningen president en vice-président, de Wet Geldelijke Voorzieningen ministers en onderministers, en de Wet Geldelijke Voorzieningen leden en gewezen leden van de Nationale Assemblee.
Vorige week tijdens het persmoment voor aanvang van de wekelijkse Raad van Ministers-vergadering, wees de voormalige Assembleevoorzitter met klem de indruk af die wordt gewekt als zou hij toen hebben ingestemd met de toekenning van een hoger salaris aan de pg dan dat van de president.
Bee benadrukt dat de intentie van de initiatiefnemers van de wetten toen (Asiskumar Gajadien/VHP en Genevievre Jordan/ABOP) was om de salarissen van de drie staatsmachten te synchroniseren, waarbij niemand meer zou verdienen dan de president. Bij de uitvoering van de wet zien we nu bedragen waarvan je schrikt. Dit moet dan gecorrigeerd worden, vindt Bee.
Onvolkomenheden corrigeren
Als er onvolkomenheden zijn in de wet of als in de uitvoering ervan zaken verkeerd zijn gegaan, dan dient de wet terug naar de operatietafel te gaan en worden gecorrigeerd. In elke wet kunnen er onvolkomenheden sluipen. Geen enkele wet is feilloos. Als dat in dit geval zo is, dienen die gecorrigeerd te worden. Partijen moeten bij elkaar komen om dat te bespeken, aldus Bee.
Assembleelid Asiskumar Gajadien (VHP), één van de initiatiefnemers van de betreffende wetten, vindt dat het probleem niet is dat de wet die de lonen van de rechterlijke macht regelt niet goed is. In het radioprogramma Retrospectie via LIM FM zei Gajadien dat bij de uitvoering zaken niet correct zijn geïmplementeerd. Hij zegt de gevoelens in de samenleving goed te kunnen begrijpen.
In de wet staat dat de toelagen gekoppeld moeten zijn aan de basisbezoldiging. Bij de uitvoering zijn de toelagen echter gekoppeld aan de bezoldiging, hetgeen tot extreem hoge lonen heeft geleid. De wet is volgens Gajadien goed, maar kan gaandeweg worden aangepast.
