Simons niet aanwezig bij ‘Revo’-herdenking 25 februari
President Jennifer Geerlings‑Simons vertrekt binnenkort naar St. Kitts and Nevis voor deelname aan de 50ste reguliere vergadering van de Conferentie van Regeringsleiders van de Caribische Gemeenschap (Caricom). De top vindt plaats van 24 tot en met 27 februari in Basseterre en brengt staatshoofden en regeringsleiders uit de regio bijeen rond urgente ontwikkelingsvraagstukken. Tijdens de top zullen onder meer regionale voedselzekerheid, energie-samenwerking, klimaatfinanciering, veiligheid en vrij verkeer binnen de Caricom-ruimte centraal staan.
Revo
Door haar deelname zal president Simons afwezig zijn bij de herdenking van de Revolutie van 25 februari 1980. In haar hoedanigheid als voorzitter van de Nationale Democratische Partij (NDP) betekent dit dat zij niet fysiek aanwezig zal zijn bij de jaarlijkse Revo-plechtigheden op 25 februari. De partij zal naar verwachting via andere prominente vertegenwoordigers acte de présence geven tijdens de herdenkingsactiviteiten.
Symboliek
Voor Suriname is deelname aan de top strategisch relevant, mede in het licht van de snel ontwikkelende olie- en gassector en de noodzaak om regionale partnerschappen te verdiepen. Binnen Caricom-verband wordt al langer gesproken over samenwerking op energiegebied, logistieke ketens en gezamenlijke onderhandelingskracht richting multilaterale financiers en investeerders.
De Caricom-top markeert bovendien een symbolisch moment, aangezien het de 50ste reguliere regeringsleidersvergadering betreft. Verwacht wordt dat naast beleidsinhoudelijke sessies ook wordt stilgestaan bij de institutionele versterking van de organisatie en haar rol in een veranderend mondiaal krachtenveld.
Diplomatieke prioriteit
Politieke waarnemers benadrukken dat de keuze om de Caricom-top bij te wonen past binnen de diplomatieke prioriteiten van het staatshoofd. Regionale leiderschapsfora worden gezien als cruciale platforms voor het behartigen van nationale belangen, het aantrekken van investeringen en het versterken van Suriname’s internationale profiel.
De Caricom-bijeenkomst in St. Kitts and Nevis vindt plaats onder het thema: “Beyond Words: Action Today for a Thriving, Sustainable Caricom.” Verwacht wordt dat de regeringsleiders concrete afspraken zullen maken over versnelling van regionale projecten, institutionele hervormingen en gezamenlijke ontwikkelingsagenda’s voor de komende jaren.
