Minister van Olie, Gas en Milieu, Patrick Brunings, heeft overleg gevoerd met de ambassadeur van het Koninkrijk Saoedi-Arabië, Abdullah Muhammad Alsaihani. Tijdens het onderhoud stonden geopolitieke ontwikkelingen, investeringsmogelijkheden en samenwerking binnen de energie- en gassector centraal.
Volgens het ministerie is tijdens het gesprek uitvoerig stilgestaan bij mondiale en regionale geopolitieke verschuivingen binnen de energiesector. Daarbij kwam ook de groeiende interesse van Saoedi-Arabië in Latijns-Amerika en het Caribisch gebied aan de orde, met specifieke aandacht voor de opkomende offshore-oliesector waarin Suriname zich positioneert. De ambassadeur gaf aan dat zijn land de ontwikkelingen in de regio nauwlettend volgt, mede tegen de achtergrond van mondiale energievraagstukken, leveringszekerheid en strategische partnerschappen.
Mogelijke handels- en investeringsmissie
Een belangrijk gesprekspunt vormde de mogelijkheid van een economische en technische missie vanuit Saoedi-Arabië naar Suriname. Zo’n missie zou moeten dienen om investeringskansen in kaart te brengen, contacten met lokale stakeholders te versterken en concrete samenwerkingsprojecten te verkennen binnen de olie- en gassector. Voor Suriname past dit binnen de bredere strategie om internationale partners aan te trekken voor de verdere ontwikkeling van het offshore zeeareaal, waar de afgelopen jaren meerdere significante olie-ontdekkingen zijn gedaan.
Toelichting op Suriname’s “Open Door Policy”
Minister Brunings gaf tijdens het onderhoud een uiteenzetting over de zogenoemde “Open Door Policy” die de regering hanteert ten aanzien van buitenlandse investeringen in de olie- en gasindustrie. Dit beleid is gericht op het creëren van een transparant en aantrekkelijk investeringsklimaat, waarbij internationale energiebedrijven worden aangemoedigd om te participeren in exploratie, productie en ondersteunende diensten.
De bewindsman benadrukte dat Suriname inzet op duurzame partnerschappen die niet alleen productie stimuleren, maar ook bijdragen aan kennisoverdracht, lokale content-ontwikkeling en institutionele versterking.
Verkenning samenwerking met Saudi Aramco
Ook is gesproken over potentiële samenwerking met Saudi Aramco, ’s werelds grootste nationale oliebedrijf. De gesprekken verkenden mogelijkheden op het gebied van upstream-activiteiten, technische expertise, capaciteitsopbouw en investeringen in energie-infrastructuur. Daarnaast kwam ook energietransitie aan bod.
Suriname wil, parallel aan de ontwikkeling van zijn olie- en gasreserves, inzetten op duurzamere energiebronnen en emissiereductie. Kennis en technologie uit Saoedi-Arabië zouden hierin een rol kunnen spelen, mede gezien de toenemende investeringen van het land in waterstof, carbon capture en hernieuwbare energie.
