Kritiek in DNA op inzet buitenlandse arbeidskrachten zonder werkvergunning door Zijin

In de Nationale Assemblee, DNA, hebben enkele Assembleeleden recentelijk ernstig kritiek geuit op het feit dat bij de Chinese goudmijnmultinational Zijin (Rosebel goudmijn) tegen de afspraken in arbeidsplaatsen door buitenlandse arbeidskrachten worden ingevuld in plaats van lokale krachten. Daar bovenop komt nog, dat de buitenlandse arbeidskrachten niet over een werkvergunning beschikken, hetgeen tegen de wettelijke regelingen is. 

Het NDP-Assembleelid Raymond Sapoen kaartte deze kwestie aan tijdens de vragenronde van de openbare vergadering van 29 januari. Hij zegt dat met de goudmijnmultinational afspraken zijn gemaakt met betrekking tot het aantrekken van lokale arbeidskrachten. Volgens hem onttrekt Zijin zich bewust van deze verplichting en vraagt ingrijpen van minister AndrĂ© Misiekaba van Volksgezondheid, Welzijn en Arbeid (VGA). 

Sylvana Afonsoewa (NDP) schaarde zich achter de kritiek. Het goudbedrijf maakt volgens haar veelvuldig misbruik van de situatie door via uitzendbureau’s buitenlandse arbeidskrachten voor korte duur aan te trekken, terwijl Surinaamse arbeidskrachten zitten te wachten om ooit aan bod te komen voor werk.  

Ronny Asabina (BEP) wil weten of er een gedoogbeleid wordt gevoerd met betrekking tot de inzet van buitenlandse arbeidskrachten zonder werkvergunning. Deze situatie doet zich al jaren voor. 

Arbeid-minister André Misiekaba benadrukte, dat er absoluut geen sprake is van gedoogbeleid op dit stuk. Het Arbeidsbeleid is nog steeds erop gericht Surinaamse arbeidskrachten voorkeur te geven bij de invulling van arbeidsplaatsen. Dat gebeurt niet altijd en overal. Maar in tijd werkt de regering er wel naar toe dat Surinamers voorrang hebben.

Niet lang na zijn aantreden als minister heeft hij de situatie van buitenlandse arbeidskrachten bij Zijin aangetroffen, en heeft hij direct de Arbeidsinspectie erop gezet. De Arbeidsinspectie heeft bij de leiding van Zijin alle relevante informatie opgevraagd en die ondertussen ook ontvangen. Volgens minister Misiekaba werkt de leiding van het bedrijf volledig mee met de Arbeidsinspectie. 

Op nadrukkelijke vragen van parlementariërs wanneer er maatregelen tegen het bedrijf tegemoet kunnen worden gezien, zei de bewindsman zich niet aan een bepaalde termijn te willen houden. Dit hangt af van de analyse en de terugkoppeling met de leiding van Zijin. Maar gelet op de urgentie van deze kwestie zei de minister er de nodige prioriteit aan te zullen geven en het parlement spoedig te zullen informeren..

error: Kopiëren mag niet!