De VHP-fractieleider in de Nationale Assemblee, Asiskumar Gajadien, heeft tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen deze week stevige kritiek geleverd op het recente schuldenbeleid van de regering. Hij waarschuwde dat de nieuwe hoge obligatieleningen een ongekende druk op de toekomst van Suriname leggen.
De regering heeft twee grote obligaties uitgegeven – één voor 5 jaar tegen 7,7% rente, en één voor 10 jaar tegen 8,5% rente – terwijl tegelijkertijd de 2033-obligatie en het volledige VRI worden afgekocht. Een aanzienlijk deel van de middelen wordt geparkeerd op een escrow-rekening voor rente voorfinanciering en aflossingen.
Volgens de VHP’er stijgt hierdoor de schuldquote van 87% naar meer dan 136% van het Bruto Binnenlands Product, BBP.
“Het land koopt tijd, maar tegen een hoge prijs. Zonder discipline, structurele hervormingen en verhoogde productie zitten we in 2028 opnieuw in dezelfde situatie”, aldus Gajadien.
De fractie vraagt volledige openheid over de opname van deze operatie in het officiële schuldenplan, de correcte besluitvorming, en over de exacte besteding van de middelen.
Daarnaast vraagt de VHP om duidelijkheid over het voortdurende geschil met de Inter-American Development Bank (IDB), dat volgens de fractie cruciale projecten dreigt te blokkeren.
Gajadien benadrukte verder dat Suriname geen beleid kan voeren gebaseerd op hoop:
“Wij moeten beleid voeren gebaseerd op feiten, discipline en naleving van regels. Alleen dan bouwen wij aan een stabiel, transparant en betrouwbaar Suriname.”