Surinamers weten nu pas kennelijk dat het land een ‘Natio’ heeft….

Het was een mooi potje voetbal dat het Surinaamse nationale voetbalelftal, in de volksmond Natio genoemd, donderdagavond op de groene kunstmat liet zien tegen El Salvador in het stampvolle Franklin Essed Stadion. En ja, met nog een strijd te gaan, komende dinsdag in en tegen het Midden-Amerikaanse Guatemala, heeft Natio het WK binnen handbereik.

De overwinning op El Salvador met een schitterende 4-0 – de doelpunten mochten er zeker qua schoonheid zijn – dankzij alle diaspora sterren die her en der uit de wereld het team zijn binnengesleept. Van FC Groningen (de opvallende keeper Etienne Vaessen), NEC (Nijmegen) en Go Ahead Eagles (Deventer) tot spelers die hun brood verdienen in het Midden-Oosten.

  • Doelman Etienne Vaessen van FC Groningen is Surinamer
  • Etienne Vaessen werd dertig jaar geleden geboren in Breda, maar is international van Suriname. De doelman van FC Groningen heeft de roots te danken aan zijn opa Johannes Burnet. De opa van Vaessen werd geboren in Suriname en verhuisde op zijn tiende naar Schiedam. “Daar werd mijn vader in 1950 geboren, maar mijn opa is niet bij dat gezin gebleven. We kwamen er achter dat hij naar Zweden is verhuisd en daar ook een gezin heeft gesticht. Toen hij 54 was, is hij daar overleden”, zo vertelde Vaessen, die de achternaam van zijn moeder draagt, onlangs aan de regionale krant Dagblad van het Noorden. “Ik heb hem nooit gekend.” De doelman van FC Groningen ging op zoek naar de geboorteakte van zijn opa om zo uit te mogen komen voor de nationale ploeg van Suriname, maar stuitte vervolgens op een nieuw probleem. Zijn vader heeft zijn geboorte nooit erkend. “Mijn ouders zijn gescheiden toen ik 12 jaar was”, aldus Vaessen. “Gelukkig heb ik goed contact met mijn vader.” Samen gingen ze naar het gemeentehuis om de zaken te regelen. 

Na de gewonnen wedstrijd tegen El Salvador was de algehele euforie in het land luid hoorbaar, en terecht, immers, Natio heeft een historische zege neergezet en meer lonkt wanneer de spelers dinsdag Guatemala met winst kunnen verlaten.

Suriname wakker geschud

Het elftal heeft Suriname de afgelopen maanden wakker geschud. Nog nooit was er zoveel belangstelling voor het team van coach Stanley Menzo. Het Surinaamse voetbal bleek plotseling te gaan leven. Stadions gevuld met gewone mensen, celebrities, parlementariërs, president en vicepresident. Iedereen staat plotseling achter Natio en schreeuwt om het hardst mee.

Nationale vrije dag?

Maar, die ontstane voetbalgekte moet niet omslaan in totale gekte. Er ging al een fake bericht rond, dat het donderdag een nationale vrije dag moest zijn. En als klap op de vuurpijl is er een bekende lokale persoonlijkheid, werkzaam in het mediaveld, die op Facebook haar voetbalemoties niet de baas lijkt te zijn. 

“Kunnen alvast alle brassbands klaarstaan, danseressen. Un bigin poets den limo go tek den boi tap Jap. Ik ga zelf ook naar Zanderij samen met alle andere media collega’s fu go tek den man, mek live reportage”, zo schrijft zij.

Ze beweert zelfs nu al, dat ze een paar keren gaat flauwvallen “want ze verdienen het”. “Bloemenzaken, alle relevante actoren, jullie moeten klaarstaan. Minister Bee, voor deze ene keer gaan we het zelf een nationale vrije dag maken. President kan bigin set den lintjes gi den boy ooktu. Leerkrachten un no plan repetitie gi den pikin woensdag yere.

We moeten ons voorbereiden, soooooooooooo”, aldus deze dame, die vergeet dat er dinsdagavond nog wel even in Guatemala moet worden gewonnen.

Uit zijn dak

Natuurlijk, Natio gaat winnen. En als dat een feit is, dan zal inderdaad Suriname ‘s avonds en de volgende dag uit zijn dak gaan. Maar, een nationale vrije dag? Geen repetities op scholen? Laat iedereen bij zinnen blijven en vooral personen die werkzaam zijn in het mediaveld. Blijf objectief jullie werk doen. 

Een nationale vrije dag, omdat een nationaal voetbalteam voor het eerst het WK haalt (ervan uitgaande dat dit het geval zal zijn)? Nee toch, mensen klagen al dat er zoveel landelijke vrije dagen zijn. 

Groot feest na behalen van WK-ticket

Laten de regering en de Surinaamse Voetbalbond een mooi groot feest organiseren, om Natio te huldigen, zodra ze na de match in Guatemala weer terug zijn in Suriname. 

Volkslied

En na dat feest kunnen alle diaspora spelers Suriname weer uitvliegen naar alle uithoeken van de wereld en het Surinaamse volkslied uit het hoofd gaan leren, want diverse spelers bleken niet bij machte om voor aanvang van de wedstrijd tegen El Salvador mee te zingen met de klanken van het volkslied.

PK

error: Kopiëren mag niet!