President Simons bij VN: ‘Geen militaire agressie in onze regio’

President Jennifer Simons heeft vandaag, dinsdag 23 september, tijdens de 80ste Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York de nadruk gelegd op dialoog als fundament voor conflictbeslechting. Volgens haar moeten Latijns-Amerika en het Caribisch gebied, uitgeroepen tot vredeszone, gevrijwaard blijven van militaire spanningen.

“Conflicten moeten in de eerste plaats door middel van dialoog worden opgelost. We willen geen militaire agressie in onze regio”, zei ze resoluut.

Simons onderstreepte de betekenis van de VN in de afgelopen tachtig jaar. De organisatie heeft volgens haar belangrijke bijdragen geleverd aan dekolonisatie, onderwijs, gezondheidszorg en duurzame ontwikkeling. Ze benadrukte dat de VN miljoenen mensen hoop en perspectief heeft geboden, maar erkende tegelijk dat de organisatie niet altijd succesvol is geweest in het voorkomen van oorlogen en mensenrechtenschendingen.

Het staatshoofd verwees daarbij naar de oorlog in Europa, het geweld in het Midden-Oosten en de ernstige kinderrechten­schendingen in Gaza. Ook sprak zij haar solidariteit uit met Haïti, waar de bevolking volgens de VN-secretaris-generaal “een ware storm van lijden” ondergaat.

Bijzonder was haar verwijzing naar Surinames 50-jarig jubileum als onafhankelijke staat en VN-lid. Voor Simons is dat een symbool van verbondenheid met de internationale gemeenschap en de kracht van dialoog.

Suriname benadrukt diversiteit als motor van ontwikkeling

President Simons heeft ook de kracht van Surinames diversiteit centraal gesteld. Volgens haar is Suriname niet slechts een land met verschillende bevolkingsgroepen, maar een levend bewijs dat harmonie en eenheid mogelijk zijn in een verdeelde wereld. Daarbij riep zij ook de diaspora op om bij te dragen aan de sociaal-economische ontwikkeling van het land.

De president schetste een koers die inzet op toerisme, landbouw, onderwijs en gezondheidszorg. Het rijke binnenland, de biodiversiteit en Paramaribo als UNESCO-werelderfgoed bieden volgens haar groot potentieel. Daarnaast wees ze op de investeringen van ruim tien miljard dollar in offshore olie- en gasprojecten, al benadrukte ze dat Surinames toekomst niet alleen hierop mag steunen.

Simons benadrukte verder de rol van onderwijs en de rechten van inheemse en tribale gemeenschappen. Trots meldde zij dat Suriname als eerste Amazone-land malariavrij is verklaard

error: Kopiëren mag niet!