De regerende People’s Progressive Party/Civic (PPP/C) heeft de algemene verkiezingen van 1 september in Guyana met overtuiging gewonnen. Op basis van de gepubliceerde Statements of Poll (SOP’s) door de Kiescommissie (GECOM) staat vast dat president Irfaan Ali een tweede termijn tegemoet gaat.
Opmerkelijk is dat de partij zelfs Regio Vier, het grootste en historisch omstreden kiesdistrict, wist binnen te halen—een doorbraak die sinds de onafhankelijkheid niet eerder is gelukt.
De verkiezingen vonden plaats in een klimaat waarin de economische transformatie van Guyana, aangedreven door de olieproductie van bijna 900.000 vaten per dag, centraal stond. Ali voerde campagne met nadruk op economische stabiliteit, grootschalige infrastructuurprojecten en sociale programma’s, waarbij hij de olie-inkomsten positioneerde als motor voor ontwikkeling en nationale trots.
Zijn voornaamste rivaal, Aubrey Norton van de APNU/PNCR, beloofde een eerlijker verdeling van de olierijkdom en meer economische diversificatie, maar kon onvoldoende kiezers overtuigen.
Een opvallende nieuwkomer was miljardair Azruddin Mohamed, leider van de WIN-partij, die zich presenteerde als alternatief voor de traditionele politieke blokken en steun vond bij jongeren en etnische bruggenbouwers. Zijn kandidatuur werd echter overschaduwd door Amerikaanse sancties wegens vermeende corruptie.
De stembusgang werd gevolgd door internationale waarnemers van onder meer de Commonwealth, de Carter Center en de OAS. Hoewel er zorgen waren over verouderde kiezerslijsten en het ontbreken van recente censusdata, verliep de stemming grotendeels ordelijk. Spanningen aan de grens met Venezuela en geĂŻsoleerde incidenten konden de verkiezingsgang niet verstoren.
Met deze overwinning verstevigt de PPP/C haar machtspositie in het parlement en krijgt president Ali een krachtig mandaat om Guyana verder te leiden in een tijdperk waarin het land zich ontpopt tot één van ’s werelds snelst groeiende economieën en een sleutelspeler in de mondiale energiemarkt.