Thaise premier uit ambt gezet na ‘ongepast’ telefoontje met oud-leider Cambodja

De Thaise premier Paetongtarn Shinawatra is uit haar ambt gezet vanwege een ongepast telefoontje met de voormalige Cambodjaanse leider Hun Sen.

Het Constitutioneel Hof oordeelde vrijdag dat Shinawatra de ethische standaarden van het premierschap heeft geschonden. Het uitgelekte telefoontje vond eerder deze zomer plaats, toen de spanningen tussen Thailand en Cambodja opliepen. Shinawatra noemde Hun Sen tijdens het gesprek “oom” en beloofde tegemoet te komen aan de wensen van de oud-premier, die inmiddels voorzitter van de Cambodjaanse Senaat is.

Ook zou Shinawatra op denigrerende wijze over het Thaise leger hebben gesproken. In het gesprek met Hun Sen zei ze over een hooggeplaatste Thaise commandant dat hij “er gewoon cool uit wil zien”.

Tegenstanders vonden dat de uitspraken veel te ver gingen, aangezien Hun Sen een belangrijke politicus is in een land waarmee Thailand op dat moment in conflict was.

De premier verdedigde zichzelf door te stellen dat het telefoongesprek een “onderhandelingstactiek” was. Ook zei ze dat ze in het vervolg nooit meer met Hun Sen zou bellen.

Tientallen parlementariërs tekenden naar aanleiding van het gelekte gesprek een verzoekschrift om Shinawatra uit haar ambt te zetten. Volgens hen heeft de premier ethische standaarden geschonden. Het Constitutioneel Hof gaat daar nu in mee.

Shinawatra verkoos volgens Hof eigen belang boven landsbelang. De acties van Shinawatra schonden volgens het Hof “de trots van de natie”. De premier koos persoonlijke belangen boven het landsbelang, stellen de rechters. 

error: Kopiëren mag niet!