Chileense president Boric kondigt Grondwetshervorming aan met betrekking tot inheemse rechten

De president van Chili, Gabriel Boric, kondigde vorige week een “Grondwetshervormingsproject” aan dat gericht is op het oplossen van aanhoudende conflicten tussen de staat, mijnbouwbedrijven en inheemse gemeenschappen.

Het project zal worden uitgevoerd in overeenstemming met de aanbevelingen van de Commissie voor Vrede en Begrip, die in juni 2023 werd opgericht met als doel land- en territoriale geschillen op te lossen die de Mapuche treffen.

De Mapuche vertegenwoordigen de grootste inheemse gemeenschap van Chili. De commissie raadpleegde meer dan 5000 mensen uit de regio’s Bío Bío, La Araucanía, Los Ríos en Los Lagos. Onder hen waren vertegenwoordigers van Mapuche-gemeenschappen, slachtoffers van geweld, bedrijven, politieke partijen en internationale organisaties, aldus Mercopress.

De aankondiging werd gedaan op donderdag 22 mei in het La Moneda Paleis in Santiago. Boric verklaarde dat de conflicten kunnen worden opgelost “met de instrumenten van democratie en goede politiek”, aldus het Spaanse persbureau EFE. Hij voegde eraan toe dat het rapport van de commissie “een unieke, eenmalige kans biedt om vrede te bereiken”.

Hij legde uit dat de commissie het huidige Chileense inheemse landbeleid “ontoereikend” vond en “een van de belangrijkste factoren die het conflict verergeren”. De regering van Boric zal nu een nieuw kader introduceren, dat volgens hem “een definitief einde zal maken aan de landkwestie”.

error: Kopiëren mag niet!