De mogelijke coalitie tussen de NPS en de NDP – een primeur in de Surinaamse politiek – leidt tot felle discussies. Criticus en publicist Henry Does uitte tijdens Radio ABC Actueel scherpe kritiek op het gebrek aan transparantie en principiële afwegingen. “Dit is een risico voor de democratische rechtsstaat”. waarschuwde hij.
Loyaliteit aan historisch leed
Does benadrukte dat de NPS haar “historische identiteit” verwaarloost door samen te werken met de NDP, de partij die verbonden is met de militaire coup van 1980. “Waarom eist de NPS niet dat de NDP stopt met het verheerlijken van de staatsgreep en de Decembermoorden? Dit is een verraad aan slachtoffers zoals Henck Arron en de democratie”, aldus Does.
Integriteit onder druk
Hij wees op de aanwezigheid van een “internationaal veroordeelde drugscrimineel” in de vorige regering en de terugkeer van controversiële figuren. “Als integriteit slechts een verkiezingsbelofte blijft, verandert er niets.”
Volgens Does ontbreekt het nieuwe coalitieakkoord aan concrete plannen, terwijl de NDP-leider zich recentelijk nog anti-rechtsstatelijk uitliet over amnestie en de rechterlijke macht.
Olie en gas versus principes
“Oil and gas is de verleiding, maar het is kortzichtig,” zei Does. Hij vreest dat kiezers het vertrouwen verliezen als politici “ethisch verdwalen” voor macht. “Oppositie voeren was een principiëler alternatief geweest.”
Reactie NPS?
NPS-voorzitter Gregory Rusland verdedigde de coalitie eerder met termen als “duurzaam bestuur”, maar Does mist een heldere afrekening met het verleden: “Zonder excuses voor het leed van de NPS-leiders is dit morele camouflage.”
Blik vooruit
Does: “Deze weg is geen vooruitgang. Principes zijn geen luxe, maar de basis van vertrouwen.”

