25 jaar geleden stierf Sundar Popo (Sunderlal Popo Bahora: (4 november 1943 – 2 mei 2000)). Zijn moeder was zangeres en zijn vader Tassa-drummer.
Op 15-jarige leeftijd begon hij bhajans te zingen. Popo is begin jaren ‘60 door Harry Toota naar Suriname gehaald voor de toen typische Calypso shows tijdens de Konfrijari’s. In 1969 ontmoette hij Moean Mohammed, een radioman die zijn talent herkende.
Popo schreef 165 nummers en legde die vast op meer dan 15 albums. Zijn doorbraak kwam met de hit ‘Nana and Nani’ in 1970. Popo wordt ‘de vader van de moderne chutney’s’ genoemd door als eerste Bhojpuri-teksten met westerse instrumenten en Caribische ritmes te combineren. ‘Nana and Nani’ met muziek van Harry Mahabir was zodoende een mijlpaal.
Zijn tweede album ‘Hot & Spicy’ werd geïntroduceerd door Anup Jalota (foto v.l.n.r.: Jalota, Popo en Moean). Babla & Kanchan hebben vele nummers van Popo gecoverd, zoals Chadar Beechawo. Een auditorium in San Fernando is vernoemd naar de zanglegende.
Hij ontving verschillende prijzen voor zijn bijdrage aan muziek. Ook is er een standbeeld van hem opgezet.
Samenstelling: Riaz Ahmadali
Bronnen:
– Archief Stichting Ham Sarnami, Ned. (SHS)