WIST U DAT: Honduras de eerste bananenrepubliek was?

Geld, macht en bananen. Fruitconcerns bezaten de grond, de spoorwegen en de politici in een Latijns-Amerikaans land, dat de inspiratie vormde voor de term die nog steeds een zwakke en corrupte staat aanduidt.

Begin 20e eeuw controleerde de United Fruit Company de Zuid-Amerikaanse spoorlijnen die zijn bananen naar de havens brachten.

De term ‘bananenrepubliek’ werd in 1904 bedacht door de Amerikaanse auteur O. Henry. Hij bedoelde er politiek instabiele landen mee waarvan de economie bijna volledig afhankelijk was van één exportproduct en waar buitenlandse bedrijven meer macht hadden dan de regering.

In zijn boek Cabbages and Kings beschrijft Henry het fictieve land Anchuria (Honduras), waar de schrijver toen woonde. Amerikaanse bananenconcerns bezaten rond 1900 plantages, spoorlijnen en havens, betaalden nauwelijks belasting en kochten lokale politici om.

In de loop van de 20e eeuw veranderde de betekenis van ‘bananenrepubliek’ van een specifieke term voor Honduras naar een meer algemene en denigrerende term voor corrupte, instabiele staten waar buitenlandse bedrijven grote invloed hebben. (Bron: Historianet.nl) (Bron foto: © Public Domain & xpixel/Shutterstock)

error: Kopiëren mag niet!