Het Assembleelid Dew Sharman (VHP) maakt zich grote zorgen over de 0,06 procent jaarlijkse ontbossingsgraad van het Surinaams bos. Zonder adequate maatregelen om de oorzaken van ontbossing aan te pakken, vreest het Assembleelid dat de bosbedekkingsgraad van 93 procent die Suriname heeft, jaarlijks steeds minder gaat worden.
De 0,06 procent jaarlijkse ontbossingsgraad plaatste het Assembleelid in perspectief door aan te geven dat het jaarlijks om een bosoppervlakte gaat dat 13 maal zo groot is als de districten Paramaribo en Wanica.

De grootste oorzaak van ontbossing ligt bij de mijnbouw, met name de kleinschalige goudwinning. Sharman sprak vorige week vrijdag in het parlement tijdens de behandeling van de ontwerpwet Duurzaam Natuurbeheer.
Volgens hem zitten momenteel tussen de 10.000 en 15.000 Braziliaanse porknokkers (garimpeiros) in de binnenlanden van Frans Guyana in het grensgebied met Suriname. Straks wanneer Suriname en Frans Guyana overeenstemming hebben bereikt over de exacte grens tussen de beide landen, voorziet het Assembleelid dat de Braziliaanse porknokkers massaal de oversteek naar Suriname maken omdat de Franse veiligheidstroepen strenger zullen optreden tegen illegale goudwinning.
Toename goudwinning
Dit betekent dat de goudwinningsactiviteiten op Surinaams grondgebied nog meer zullen toenemen. Sharman waarschuwt voor de rampzalige gevolgen voor de bosbedekkingsgraad van Suriname. Die zal jaarlijks steeds meer afnemen en niet meer 93 procent meer zijn. Hij zegt dat zijn bezorgdheid alleen maar groter wordt als hij in ogenschouw neemt het gebrek aan adequate controle aan de grens en de zeer beperkte mogelijkheden en middelen waarover Suriname beschikt.
Over de kleinschalige goudwinningsactviteiten in de bosrijke binnenlanden van Suriname zegt hij “dat wij als land bezig zijn het bos te vernietigen”. Er moet een nationaal beleid komen gericht op behoud van het bos en de natuur voor toekomstige generatie.
93 procent bosbedekkingsgraad, jaarlijks 0,06 ontbossing
In de Memorie van Toelichting van het wetsontwerp Duurzaam Natuurbeheer staat dat Suriname beschikt over 93 procent bosbedekkingsgraad en een enorme rijke biodiversiteit. Het land wordt terecht het meest beboste land ter wereld genoemd. Het land wil zijn status van “High Forest Low Deforestation Country” behouden, maar heeft te maken met een aantal uitdagingen die binnen niet al te lange tijd verandering in zijn status kunnen brengen.
Recente data tonen aan dat de ontbossingsgraad momenteel rond de 0,06 procent per jaar ligt. De belangrijkste directe oorzaken van ontbossing in volgorde van mate van effect in Suriname zijn mijnbouw (73 procent), wegeninfrastructuur (15 procent) en verstedelijking (4 procent).
Deze toename in ontbossing heeft maatschappelijke consequenties voor het land: verstoring dan wel vernietiging van de unieke biodiversiteit en woon- en leefgebieden van inheemse- en tribale volken alsook het creëren van conflictsituaties die duurzame ontwikkeling van het land in de weg staan.

