Het ministerie van Landbouw, Veeteelt en Visserij (LVV) heeft in de voorbije regeerperiode onrechtmatig grote lappen grond van in totaal ruim 214.000 hectare tussen Nieuw Nickerie en Apoera uitgegeven aan particuliere NV’s en stichtingen.
NDP-fractieleider Rabin Parmessar vraagt zich af hoe het kan dat een ander dan de minister van GBB (Grondbeleid en Bosbeheer) gronden uitgeeft. Om dergelijke corruptieve en onrechtmatige gronduitgiftes te voorkomen, roept Parmessar de regering op om spoedig de Wet Ruimtelijke Ordening bij het parlement in te dienen ter behandeling. Tijdens de Algemene Politieke Beschouwingen (APB) in de Nationale Assemblee afgelopen maandag presenteerde de NDP-fractieleider een lijst met namen van particuliere N.V’s en stichtingen aan wie gronden zijn toegewezen.
Het gaat om honderdduizenden hectare grond. Deze zaken moeten zo spoedig mogelijk worden teruggedraaid en de verantwoordelijken dienen ter verantwoording te worden geroepen, vindt de NDP-fractieleider. De uitgegeven gronden variëren in grootte tussen de 200 en 400 hectare. Hij pleit ervoor dat burgers die al lang op een klein oppervlakte wonen en een kavel hebben aangevraagd, hun aanvragen spoedig kunnen afronden.
Geen grond voor N.V’s en stichtingen
Parmessar wilde ook weten hoe het staat met de instructie die president Simons heeft uitgevaardigd om grondconversies “on hold” te zetten. Houdt men zich wel aan deze instructie?, vraagt hij zich af. Het is namelijk zo dat niet-ingezetenen via notariaten grondconversie aanvragen.
Het beleid rond gronduitgifte moet worden herzien. Conversie, uitgifte in eigendom en gronduitgifte aan rechtspersonen moeten drastisch worden aangepast. Parmessar is wel voorstander van het uitgeven van stevige gebruiksrechten, maar uitgifte in eigendom zou niet meer moeten worden toegestaan, zeker niet aan buitenlandse mogendheden.
De NDP-fractie staat sympathiek tegenover een model waarbij uitsluitend kavels voor bewoning en bebouwing eenmalig in eigendom kunnen worden uitgegeven aan natuurlijke personen met de Surinaamse nationaliteit, woonachtig in Suriname. Nimmer aan stichtingen en NV’s, aldus Parmessar.