VS waarschuwt Suriname: samenwerking met Cubaanse artsen kan sancties uitlokken

Internationale experts: Washington ziet medische missies als ‘gedwongen arbeid’


Amerikaanse visie: ‘gedwongen arbeid onder staatscontrole’

De Verenigde Staten beschouwt de Cubaanse medische missies niet als humanitaire hulp, maar als een vorm van gedwongen arbeid. Volgens Washington worden de artsen door de Cubaanse staat ingezet, streng gecontroleerd en krijgen zij slechts een fractie van hun vergoeding, terwijl het grootste deel rechtstreeks naar Havana vloeit. De Amerikaanse regering noemt dit “coercive labor practices” en heeft sinds augustus 2025 visumbeperkingen ingesteld tegen buitenlandse ambtenaren die deelnemen aan dergelijke programma’s.

Geen uitzonderingspositie voor Caricom-landen

Hoewel Suriname formeel niet onder Amerikaanse sancties valt, zijn Caricom-landen niet uitgesloten van mogelijke maatregelen. De VS hanteert geen algemene vrijstelling voor kleine staten in de regio. Wanneer blijkt dat betalingen of contracten via Cubaanse staatsinstellingen lopen, kunnen sancties of visumbeperkingen volgen voor betrokken functionarissen. De Amerikaanse lijn is duidelijk: wie samenwerkt met Cuba’s staatsprogramma’s, loopt risico op diplomatieke of financiĂ«le gevolgen.

Suriname verdedigt medische samenwerking

Minister AndrĂ© Misiekaba van Volksgezondheid, Welzijn en Arbeid ontkent dat Suriname zich schuldig maakt aan mensenhandel. “Wij hebben de Cubaanse teams altijd zelf betaald”, benadrukt hij. Suriname onderhoudt volgens hem vriendschappelijke betrekkingen met Cuba en onderzoekt een hernieuwde samenwerking om artsentekorten in het binnenland op te vangen.

“Kracht en macht van de sterkste”

Volgens een internationale analist is het standpunt van de VS voorspelbaar. “Voor Washington telt geopolitieke invloed, niet vriendschap”, stelt hij. “Het verhaal dat Suriname en Cuba elkaar steunen, maakt in het Witte Huis weinig indruk. De VS bepaalt de spelregels, en wie zich daar niet aan houdt, voelt de druk van de sterkste.” Suriname zal dus moeten balanceren tussen zijn gezondheidsbehoefte en het vermijden van Amerikaanse sanctie risico’s.

error: Kopiëren mag niet!