Het recente beschadigen van Telesur-glasvezelkabels is volgens een misdaaddeskundige geen vandalisme, maar een doelbewuste en goed voorbereide criminele daad. De kabels, die aan EBS-masten hangen, kunnen enkel worden bereikt met professioneel materiaal zoals een lange ladder.
Door de sabotage kwamen ruim 5000 huishoudens en bedrijven zonder internet te zitten â waardoor alarmsystemen, beveiligingscameraâs en communicatienetwerken volledig uitvielen.
Volgens de expert lijkt het patroon op âgecoördineerde infrastructuuraanvallenâ, bedoeld om de digitale waakzaamheid van buurten te verlammen.Â

Ook de zogenoemde Safe City-cameraâs â slimme bewakingscameraâs die via het landelijke netwerk real-time beelden aan politie en justitie leveren â worden steeds vaker doelwit van vernieling.
âDit is georganiseerde misdaad met mogelijk logistieke of inlichtingenmotievenâ, aldus de expert. âDe daders weten precies welke punten de maatschappij het meest kwetsbaar maken.â
Deze incidenten leggen een ernstig veiligheidsrisico bloot: burgers en bedrijven worden letterlijk digitaal blind
