Brownsberg Natuurpark is geen beschermd natuurgebied meer

Onlangs werd bekend dat een lokale organisatie een crowdfundingactie is gestart om Euro 10.000 in te zamelen om twee gebouwen op het plateau van het Brownsberg Natuurpark op te knappen. Hiermee hoopt de organisatie toeristen te lokken. Maar, speelt eigenbelang en financieel gewin in deze geen rol? Immers, de organisatie die beide gebouwen wil opknappen is een touroperator. Een touroperator die maar wat graag bussen vol toeristen wil laten rijden de berg op, richting het plateau.

Geen woord over de porknokkers

Schrijnend is het dat gezwegen wordt over de illegale goudzoekers, de zogenoemde porknokkers, die het Brownsberg Natuurpark al vele jaren aan het uithollen, aan het vernietigen, aan het vervuilen zijn, met hun activiteiten. Nee, economische belangen zijn voor vele direct betrokken belangrijker dan de bescherming van het unieke natuurgebied. Een natuurgebied waar alle apensoorten van het land leven, waar honderden vlindersoorten rondfladderen en waar ook de jaguar een habitat zou hebben.

Welke toerist wil naar een vernietigd natuurpark reizen?

De crowdfunding organisatie kan dan wel de gebouwen op het plateau willen opknappen, maar welke toerist wil nu de moeite nemen om via een gevaarlijke toegangsweg naar Brownsberg Natuurpark te reizen, wanneer buiten dat plateau de biodiversiteit en de natuur in het algemeen wordt vernietigd door goudzoekers? De goudzoekers worden ongemoeid gelaten. Er zijn in het verleden een paar acties geweest waarin porknokkers werden verwijderd, maar binnen de kortste keren waren ze weer terug. Het natuurgebied is lek, wordt niet beschermd als natuurpark en dat is al jaren het geval.

Noodkreet luidde al eind december 2014!!

Ik breng in herinnering de uitspraken en noodkreet op 28 december 2014 (1) van de bekende Amerikaanse primatologe Marilyn Norconck, verbonden aan de Kent State Universiteit in Ohio:

“In mijn werk als primatoloog heb ik zojuist een 3-weekse onderzoeksreis naar het Brownsberg Natuurpark afgerond. Ik kom al sinds 2003 naar deze magische plek, maar ik ben verontrust en ontmoedigd over de tol die de goudwinning van het park eist. Het begon als winning ‘op kleine schaal’, meestal door mannen uit Brownsweg, en de activiteiten waren tien jaar geleden nog relatief gering (maar wel al verstorend). Nu is de goudwinning hier diep geworteld. De berg wordt van drie of meer kanten belaagd en de onophoudelijke zoektocht naar goud heeft geresulteerd in de vernietiging van honderden hectaren bebost parkland”, zo schreef zij.

“De Brownsberg is het waard om gered te worden”

“Sinds deze week banen goudzoekers en zwaar materieel zich een weg stroomopwaarts door de bedding naar de iconische Ireneval. Dit is niet alleen een tragedie voor het land en de dieren die worden verwoest op het pad van bulldozers en graafmachines, maar het is ook een symbolische belediging aan het volk van Suriname.” 

“Laat me u zeggen dat ik nog nooit een plek als deze heb gezien, en dat terwijl ik in diverse tropische bossen in Centraal- en Zuid-Amerika, in Afrika en AziĂ« ben geweest. Van de omvang en de diversiteit van de bomen, de heldere kleuren en het uitstekende klimaat, de vele diersoorten die met slechts een beetje moeite te zien zijn, tot de zee van aaneengesloten boomkruinen helemaal tot aan het Brokopondomeer…de Brownsberg is het waard om gered te worden. En dit alles, een ongelofelijk geschenk, behoort toe aan de bevolking van Suriname, met de verantwoordelijkheid om deze te beschermen”, aldus Norconk eind december 2014. Er is anno september 2025 echter niets, werkelijk niets, veranderd!

Overigens ruim 5 jaar geleden werd een zogenaamd Public Private People Partnership project (PPPP) gestart voor het Brownsberg Natuurpark. Private bedrijven konden zich inschrijven voor herstel en exploitatie van het Brownsberg plateau en de voortzetting en ontwikkeling van natuurtoerisme en gemeenschapsontwikkeling in het gebied. Partijen zouden ondersteund worden door Conservation International Suriname als belangrijke partner, met input van de lokale gemeenschap van Brownsweg. Voor zover bekend is dit project nooit van de grond gekomen. En zo gaat het al vele, vele jaren. Mooie woorden, gevolgd door niets.

Kortom, het initiatief om de twee gebouwen op het Brownsberg plateau op te knappen is toe te juichen, maar niet zaligmakend. De zogenoemde natuurbeschermingsorganisaties in het land, en niet te vergeten de stichting die het natuurgebied behoort te beheren, STINASU (Stichting Natuurbehoud Suriname), zouden de handen ineen moeten slaan en overgaan tot actie om een definitief einde te maken aan de aanwezigheid van porknokkers in het natuurgebied en om de vernietigde delen van het gebied te herstellen.

Op dit moment is het Brownsberg Natuurpark geen beschermd gebied, maar een wildwest voor illegale goudzoekers, vanaf het plateau gadegeslagen door een touroperator die slechts denkt aan het lokken van toeristen en de eigen portemonnee.

PK

error: Kopiëren mag niet!