De bureaucratische nachtmerrie

de nieuwe regering officieel aan de slag is, horen burgers vaker dezelfde zinnen terugkomen in persconferenties, interviews en beleidsverklaringen. Zinnen als “binnen afzienbare tijd”, “de voorbereidingen zijn in volle gang” en “we zijn op de goede weg”. Maar wat betekenen die woorden Ă©cht? En hoeveel concrete vooruitgang zit er achter deze veelgebruikte formuleringen?

Ondanks de energieke start van de coalitie lijkt de inhoudelijke balans tot nu toe mager. Experts wijzen erop dat dit in een zogeheten inloopfase niet vreemd is. “Een nieuwe regering moet eerst opstelling nemen, afspraken vastleggen en teams opbouwen”, legt politicoloog dr. Elise Meijer uit. “Maar wel is opvallend hoe vaak er wordt teruggevallen op taal die actie suggereert, terwijl er nog weinig tastbaar is.”

De taal van uitstel: 10 vage zinnetjes die ministers herhaaldelijk gebruiken

Om de indruk van drukte en vooruitgang te wekken, grijpen ministers vaak naar een handvol standaardformuleringen. Volgens taalexperts zijn deze uitdrukkingen vaak bedoeld om vertraging te maskeren of verantwoordelijkheid te verschuiven. 

Hieronder de meest gebruikte “uitstelwoorden” van het kabinet:

  1. “Binnen afzienbare tijd”
    → Klinkt concreet, maar is volledig vrijblijvend. Kan morgen zijn, of over twee jaar.
  2. “Op korte termijn”
    → Een elastische term zonder tijdslijn. Wordt gebruikt om druk te verminderen.
  3. “We zijn in de afrondende fase”
    → Een klassieker. Afronding kan nog jaren duren – denk aan het OV-chipkaartproject.
  4. “Er wordt hard gewerkt aan
”
    → Geeft het beeld van inzet, maar toont geen resultaten.
  5. “De voorbereidingen zijn in volle gang”
    → Veel lawaai, weinig vlees. Soms is er nog geen plan.
  6. “Het traject is ingezet”
    → Klinkt dynamisch, maar kan ook betekenen: we hebben een vergadering gehad.
  7. “We zijn in dialoog met de stakeholders”
    → Overleg is belangrijk, maar kan ook een excuus zijn voor vertraging zonder einde.
  8. “Het ligt nu bij de commissie/werkgroep”
    → Verantwoordelijkheid wordt verschoven. De minister is er tijdelijk ‘uit’.
  9. “We willen zorgvuldigheid boven snelheid stellen”
    → Mooi principe, maar vaak een dekmantel voor traagheid of onduidelijkheid.

    10  “We zijn op de goede weg”
         
→ Het ultieme niks-zeggende slotzinnetje. Geen bewijs, wel hoop.

“Het is theater van taal”

“Het is bijna een ritueel geworden”, zegt journalist en politiek commentator Jan van Dijk. “Ministers willen geruststellen, maar durven geen deadlines te noemen. Dus vullen ze de ruimte met taal die actie suggereert zonder dat te zijn. Het is theater van taal.”

Toch is niet alles negatief. Sommige vage formuleringen zijn strategisch. “Als je te snel belooft, loop je het risico dat je faalt”, legt Meijer uit. “In een complex land als Suriname is overleg en voorbereiding echt nodig. Maar transparantie over wat er wĂ©l gebeurt, is cruciaal.”

Wat nu? Burgers vragen duidelijkheid

Burgerorganisaties roepen het kabinet op om concrete tijdslijnen te delen. “We begrijpen dat het even duurt”, zegt Liesbeth van transparant bestuur. “Maar we willen weten waar we op kunnen rekenen. Niet alleen mooie woorden, maar ook stappen, deadlines en verantwoording.”

De komende weken zal blijken of de regering overgaat van taal naar actie. Of blijft “binnen afzienbare tijd” het meest gebruikte antwoord op de vraag: Wanneer komt het plan?

error: Kopiëren mag niet!