Het cargovliegtuig dat Surinam Airways (SLM) al geruime tijd heeft aangekondigd, bevindt zich nog steeds in de afrondende fase bij de Lessor en de vorige gebruiker. Technische gereedmaking en extra verificaties bij de fabrikant, vooral rond de motoren, zorgden voor vertraging. Ook de wereldwijde schaarste aan onderdelen en langdurige C-checks spelen de luchtvaartmaatschappij parten.
Volgens de huidige planning arriveert het toestel begin tot midden september in Paramaribo en wordt het daarna ingezet op de route Paramaribo–Miami, met een opbouw van één tot drie vluchten per week.
Achtergrond en eerdere beloften
Al sinds 2023 belooft SLM een eigen cargovliegtuig om de capaciteit te vergroten en extra inkomsten te genereren. Oorspronkelijk werd eind 2023 genoemd, later het eerste kwartaal van 2024, maar beide momenten zijn inmiddels voorbijgegaan zonder resultaat. De herhaaldelijke verschuivingen hebben geleid tot scepsis in de samenleving.
Kritiek van buitenaf
Handelaren en vrachtklanten uitten meermaals hun frustratie. “Wij moeten intussen dure alternatieven zoeken bij buitenlandse carriers, terwijl SLM al maanden praat over een cargovliegtuig dat maar niet komt”, aldus een exporteur van verse groenten.
Ook in De Nationale Assemblée klinkt kritiek. Oppositieleden verwijten de maatschappij en de regering “luchtkastelen te verkopen” en benadrukken dat betrouwbaarheid in de luchtvaart cruciaal is.
Voor SLM staat er veel op het spel. Het cargovliegtuig wordt gezien als een pijler voor herstel, maar de maatschappij zal na zoveel vertragingen moeten bewijzen dat de beloftes ditmaal worden waargemaakt.
