Nasier Eskak, directeur van het ministerie van Binnenlandse Zaken en coördinator van het verkiezingsproces, heeft een aantal geruchten en beschuldigingen over fraude tijdens de verkiezingen ontkracht. Eskak benadrukte dat zowel de Caricom, OAS als de EU geen enkele aanwijzing hebben gevonden voor manipulatie of fraude in het kiesproces.
Al vier dagen vóór de verkiezingen, op 21 mei, sprak een Caricom-waarnemersmissie zich uit over de degelijkheid van het verkiezingsproces. “Na gesprekken met diverse actoren concludeerden ze dat alles goed georganiseerd was, en er geen reden was om te twijfelen aan de integriteit van het proces,” aldus Eskak.
Beschuldigingen op social media
Ook de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS), die intensief toezicht hield via haar dashboard met real-time verkiezingsdata, bevestigde dat er geen onregelmatigheden of signalen van manipulatie zijn geconstateerd. Eskak gaf tegenover ABC aan dat er breed gedeelde berichten op social media circuleerden over vermeende fraude, het gebruik van mysterieuze zwarte auto’s op de stembusdag en zelfs geruchten over IT-specialisten uit India die de verkiezingssoftware zouden manipuleren. “Dat laatste is absoluut onwaar. Er is nooit sprake geweest van buitenlandse inmenging. Als zulke bewegingen zouden plaatsvinden, zou ik dat weten. Ik heb niets dergelijks geconstateerd”, stelde hij.
Hij gaf verder aan dat zijn team voortdurend in contact stond met sleutelpersonen uit de hoeken waaruit die beschuldigingen kwamen. “We hielden de communicatielijnen bewust open en reageerden snel op elk signaal uit het veld. Transparantie was een kernpunt.”
Logistieke leermomenten
Over de moeilijkheden in het binnenland, waar in sommige districten door hevige regenval landingsbanen onbruikbaar werden, gaf Eskak aan dat men noodgedwongen moest uitwijken naar helikopters. “Maar zelfs die konden bepaalde afgelegen gebieden niet bereiken. Dit blijft een aandachtspunt voor toekomstige verkiezingen”, erkende hij.
De Europese Unie, die al vroeg aanwezig was in Suriname, volgde het volledige verkiezingstraject op de voet – van het drukken van stembiljetten tot de telling. “Ze waren onder de indruk van hoe transparant en goed georganiseerd het proces was”, verklaarde Eskak. “Het is een bevestiging dat Suriname een degelijk en geloofwaardig verkiezingssysteem heeft.”
Eskak roept op tot rust en vertrouwen in de instituties. “Er is geen enkele reden tot paniek of verdachtmakingen. De Surinaamse democratie heeft wederom laten zien dat ze volwassen is en bestand tegen speculaties en geruchten.”

