Haïti’s wankele transitie in crisis: Oproep tot CARICOM interventie

Haïtiaanse politieke leiders beschuldigen oud-president Jean-Bertrand Aristide’s partij van het verstoren van Haïti’s fragiele transitieperiode. In een brief aan CARICOM vragen leiders om ingrijpen, omdat de Overgangs presidentiële Raad vermeend unilaterale beslissingen neemt die tegen een politieke overeenkomst ingaan. 

Drie raadsleden zijn verwikkeld in een omkoopschandaal. De raad wordt beschuldigd van nepotisme en het schenden van politieke overeenkomsten, vergezeld door toegenomen onveiligheid en bendegeweld op Haïti. 

Fanmi Lavalas verweet in een communiqué de presidentiële raad en regering van loze beloften en verergerende onveiligheid, terwijl de situatie blijft verslechteren ondanks de internationale hulp, met een roep om dringende maatregelen.

De mogelijkheid van militair ingrijpen door CARICOM in Haïti staat voor complexe uitdagingen. CARICOM beschikt niet over de nodige middelen, materieel en getraind leger om effectief op te treden in de huidige chaotische situatie. Dit maakt de organisatie afhankelijk van externe steun, zoals samenwerking met internationale partners, om een missie succesvol te laten verlopen.

Suriname heeft eerder de bereidheid getoond via de Verenigde Naties manschappen te sturen. Echter, de Surinaamse bevolking reageert weinig enthousiast, mede door de herinnering aan een mislukte eerdere missie. Het gebrek aan vertrouwen in zo’n operatie zendt een belangrijke boodschap naar de regering en internationale gemeenschap.

error: Kopiëren mag niet!