Slogan

Dagblad Suriname - waar de krant lezen nog leuk is!                  Suriname's populairste krant.    Nu: 153 gebruiker(s) online

Banner pagina


navigatiebar

 Laatste nieuws | Sport | Vrije Tribune | Starbuzz | Fawaka | Hotcard |  Foto's  Risaalah  Sandesa



 
Banner pagina



 

 

 

 

Nieuws Tools Vertel een vriend Print bericht

Bijgewerkt op: 22/02/08,

Cuba na Castro   

Paramaribo - Castro neemt na bijkans 50 jaar afscheid van zijn geliefde Cuba. Zijn belofte van goed leiderschap is goeddeels belofte gebleven. Toch oefent die, zeker in Latijns-Amerika, nog aantrekkingskracht uit. Het Amerikaanse continent heeft wel ergere dictators gekend, vaak in het zadel gehouden door de VS. In de Koude Oorlog was voor Washington iedere anticommunistische ‘bondgenoot’ goed. Volgens Castro dreef Amerika’s Koude-Oorlogspolitiek hem in de armen van de Sovjet-Unie. Nadat hij Cuba’s maffiose dictator Batista had verjaagd, waren de Verenigde Staten nota bene de eersten die het nieuwe regime erkenden. Maar de betrekkingen verkilden snel door Castro’s nationalisaties en gretige gebruik van vuurpelotons tegen Batista-aanhangers. Castro’s toenadering tot de Sovjet-Unie kwam Cuba op een Amerikaanse handelsboycot te staan die nog steeds voortduurt. Moskou nam vanaf de jaren zestig Cuba’s producten af, vooral suiker en hield de economie van het eiland drijvend.

 Cuba zette systemen voor onderwijs en gezondheidszorg op poten die lang een voorbeeld waren voor heel Latijns-Amerika en probeerde de revolutionaire zegeningen te exporteren naar Latijns-Amerika en Afrika. De spanning tussen de VS en Cuba kwam tot een kookpunt in 1962. De Sovjets hadden kernwapens geïnstalleerd op het eiland, op 145 kilometer van Florida. Met een combinatie van druk en diplomatie wist president Kennedy de Sovjets tot een aftocht te bewegen. Castro erkende later dat hij Moskou had gevraagd te blijven; dan maar een kernoorlog. Niemand kan Castro verwijten dat hij zijn eigen leus ‘socialisme of de dood’ niet serieus nam. Volgens Cuba heeft de CIA meer dan zeshonderd keer geprobeerd hem uit de weg te ruimen.

 Tien Amerikaanse regeringen kregen hem er niet onder. Vorsten niet meegeteld, was Fidel ’s werelds langst zittende staatshoofd. Driekwart der Cubanen heeft nooit een andere leider gekend. De ineenstorting van Cuba’s steunpilaar, de Sovjet-Unie, bracht de Cubaanse crisis. Midden jaren negentig vluchtten tienduizenden Cubanen in rotte vaartuigjes naar Amerika. Velen stierven. Maar Castro bleef en weerstond de roep om hervormingen. Dat hij niet onsterfelijk is, werd voor het eerst duidelijk in 2001 toen hij onwel werd tijdens één van zijn urenlange toespraken. Ziekte, vermoedelijk darmkanker, maakte hem het werk sinds 2006 praktisch onmogelijk.

El comandante is zwak en oud. Maar eenzaam is hij niet. Tot zijn vele fans behoort de Venezolaanse president Hugo Chávez, die Castro’s grondige hekel aan Amerika deelt – en de Cubaanse economie overeind houdt met goedkope olie. In een brief die een paar dagen geleden werd gepubliceerd in de staatskrant Granma, laat Castro (81) weten dat hij geen nieuwe ambtstermijn als president en opperbevelhebber zal accepteren, ook al zouden de afgevaardigden van het nieuwe parlement, dat zondag daarover stemt, hem opnieuw voordragen. Castro leidt het socialistische land sinds hij in 1959 dankzij een revolutie aan de macht kwam. Hij kampt al sinds twee jaar met gezondheidsproblemen. In zijn brief geeft hij aan dat hij graag tot zijn laatste ademtocht zijn verantwoordelijkheden had willen bekleden en dat hij aanvankelijk zijn taken niet wilde opgeven met het oog op een tegenstander die alles heeft gedaan om van hem af te raken, een verwijzing naar de Verenigde Staten.

Maar Castro schrijft dat het verraad aan zijn geweten zou betekenen ‘om een verantwoordelijkheid te accepteren die meer beweeglijkheid en toewijding vereist dan ik fysiek te bieden heb.’ Sinds juli 2006 heeft Castro zijn staatstaken overgedragen aan zijn broer Raul (76), die officieel slechts minister van Defensie is. In december liet hij al doorschemeren dat hij zijn taken zou overdragen aan een jongere garde. ‘Het is niet mijn primaire taak om me vast te klampen aan enige positie’, schreef hij toen. Vermoedelijk zal Raul Castro de taken van zijn zieke broer overnemen, al is niet uit te sluiten dat de eer te beurt valt aan jongeren. Veel Cubanen hopen dat Raul de streng gereguleerde staatseconomie op de schop zal nemen. De ambtenarensalarissen in Cuba bedragen gemiddeld 11,60 euro per maand.

Onduidelijk is nog hoeveel invloed achter de schermen Fidel Castro zal blijven uitoefenen. Hij heeft aangekondigd dat hij zijn columns in Granma zal blijven schrijven. "Dat zal nog een wapen zijn in het arsenaal waarop u kunt rekenen", zo laat hij de lezers weten. De brief werd midden in de nacht (Cubaanse tijd) gepubliceerd. De Amerikaanse president George Bush heeft gezegd dat het opstappen van zijn Cubaanse ambtsgenoot Fidel Castro het begin van de overgang naar democratie zou moeten betekenen. Bush deed zijn uitspraak in de Rwandese hoofdstad Kigali. Castro's afreden moet uiteindelijk leiden tot vrije en eerlijke verkiezingen, zei Bush tijdens zijn zesdaagse rondreis door Afrika.

De internationale gemeenschap zou met de Cubaanse bevolking moeten samenwerken om de benodigde democratische instituties op te zetten. De Spaanse minister van Latijns-Amerikaanse Zaken, Trinidad Jimenez, zei te verwachten dat Raul Castro hervormingen zal doorvoeren. Spanje voerde vorige week gesprekken met Cubaanse functionarissen over de mensenrechtensituatie in het land. Daarna liet Cuba zeven politieke gevangenen vrij, van wie vier afgelopen weekend in Spanje aankwamen. Spanje onderhoudt nauwe banden met zijn voormalige kolonie. Nu zal Raúl Castro de mogelijkheid hebben zijn hervormingsproject met grotere inzet en vertrouwen op zich te nemen. Hij heeft zelf over het project gesproken en wij denken dat hij met deze belangrijke hervormingen kan beginnen.










 

Banner pagina

Bij overname Bron vermelding verplicht / Dagblad Suriname.

Om deze website te bekijken heeft u Macromedia Flash player 7.0 of hoger nodig.
Indien uw browser geen scripting support, gelieve de Java software te downloaden.

sub navigatie
Meer Rubrieken




Happy Birthday to you ....
Dankbetuigingen en overlijdensberichten
Adverteren binnen DBS!
Colofon

Bekijk ons nieuwsarchief!

Download wallpapers

Verfris jouw desktop!

 

Banner pagina

 

 

 

 

bottom navigatiebar

 Privacy verklaring | Colofon | Adverteren | Vertel een vriend | Maak ons uw Startpagina!