Slogan

Dagblad Suriname - waar de krant lezen nog leuk is!                  Suriname's populairste krant.    Nu: 93 gebruiker(s) online

Banner pagina


navigatiebar

 Laatste nieuws | Sport | Vrije Tribune | Starbuzz | Fawaka | Hotcard |  Foto's  Risaalah  Sandesa

Header

Banner
 
Banner pagina

 

 

 

Nieuws Tools Vertel een vriend Print bericht

Nationaal >
Personen met een beperking te vaak genegeerd
 

Geplaatst: 17/03/2008

Paramaribo -  Mensen met een beperking hebben het vaak niet makkelijk in Paramaribo. Er zijn te weinig voorzieningen voor rolstoelpatiënten en andere minder valide personen om zich vlot door het verkeer te bewegen. Ashwien Chitani is student aan de Juridische Faculteit en hij is de eerste persoon met een lichamelijke beperking die is ingeschreven aan de Anton de Kom Universiteit van Suriname. Volgens hem heeft Suriname nog veel te leren op het vlak van gehandicaptenvoorzieningen.

“Op het vlak van voorzieningen in openbare gebouwen voor personen met een beperking, wordt er te weinig gedaan. Die problemen ervaar niet ik alleen, maar ook oudere mensen of personen met een babywieg. Een simpel voorbeeld: Af en toe ga ik met mijn vrienden naar de mall. Om de winkels te bereiken, moet ik twee grote trappen betreden.” Complicaties vanwege een te vroege geboorte, hebben ertoe geleid dat hij zijn benen nauwelijks kan gebruiken. “Ik kan amper de trappen beklimmen. Handig zou het zijn als het gebouw een lift zou hebben of moesten er rolstoelen of een trappenlift voorhanden zijn. Men is vaak bij de bouw van winkels en scholen niet kritisch genoeg. Je moet nagaan wat de effecten twintig of dertig jaar later zijn. Dat hebben ze niet gedaan. Ook bij de huidige gebouwen niet, kijk maar naar de mall of de nieuwe winkels. Er zijn nergens rolstoeltoegankelijke toiletten of aangepaste ingangen. Een particulier moet inspelen op de behoeften van de klant. Dan moet hij zijn infrastructuur zodanig aanpassen dat ook een mens met een beperking zijn inkopen kan doen. Zij kunnen niets aan hun beperking doen en de grondwet zegt dat niemand gediscrimineerd mag worden. Ik vind dat als je geen accommodatie voor mij creëert, je mij discrimineert.”

De financiële bijstand voor mensen met een beperking is vanwege de regering SRD 100 per maand. “Ik vind het goed dat er iets wordt gedaan, maar het kan stukken beter.” Vooral qua onderwijsmogelijkheden en integratie op de arbeidsmarkt moet er veel verbeteren. Ashwien: “Hoeveel mensen met een beperking kunnen aan een baan worden geholpen? Ik vind dat zowel de overheid als het particuliere bedrijfsleven en iedereen die betrokken is bij het arbeidsproces een bepaald percentage van het aantal arbeidsplaatsen beschikbaar moet stellen voor mensen met een beperking. Een idee zou kunnen zijn dat de overheid korting op belastingen geeft aan werkgevers als ze een aantal mensen met een beperking in dienst nemen.”
Dat deze mensen extra voorzieningen nodig hebben, is duidelijk.

Er moet op den uur een bewustwordingsproces op gang komen, al vanaf de basisschool. “Zo moeten docenten erop worden voorbereid dat er mensen met een beperking op school kunnen zitten en hoe ermee om te gaan. Ik kan mij nog heel goed herinneren dat toen ik in de 2de klas van de basisschool zat, mijn leerkracht er niet mee om wist te gaan. Zelfs op de universiteit moest ik twee maanden en drie dagen lang steeds de trap klimmen. Ik was namelijk de eerste met zo’n beperking. Pas na deze tijd hebben ze de voorzieningen die ik nodig had, gecreëerd, waardoor ik me nu vrij kan bewegen op de universiteit.”

Ashwien merkt toch wel dat het bewustwordingsproces langzaam maar zeker op gang komt. “We moeten met zijn allen deze situatie actiever aanpakken, want als we de dingen op zijn beloop laten, komt er uiteindelijk toch niet veel van terecht”, besluit Ashwien.

Marian Macnack-Van Kats, voorzitster van de beleidscommissie voor mensen met een beperking, beaamt dat Suriname op het vlak van gehandicaptenvoorzieningen nog veel te leren heeft. Alhoewel de regering enkele subsidies geeft aan de gehandicaptensector, is dit te weinig. Macnack-Van Kats verduidelijkt: “Een groot probleem zijn bijvoorbeeld de voorzieningen voor rolstoelpatiënten. Om een gebouw te betreden, hebben deze mensen een breed, hellend vlak nodig. Als dit al wordt gebouwd, wat zelden het geval is, is het pad vaak te steil of te slecht onderhouden. Het ministerie van Sociale Zaken en Volkshuisvesting heeft hierover al onderhandeld voor verbetering met Openbare Werken, maar de relatie is stroef. Er moet nog een lange weg worden afgelegd.”

Macnack-Van Kats is ook van mening dat mensen met een beperking nog steeds vaak in een hoekje geduwd worden. “Ze worden afhankelijk gehouden. Er wordt te weinig voor hun belangen opgekomen. Gelukkig zijn deze mensen sinds enkele jaren meer en meer bewust geworden van hun eigen kunnen en durven ze voor hun rechten op te komen.” Mede dankzij organisaties als NARG (Nationale Adviesraad Gehandicaptenbeleid) is deze bewustwording er gekomen. Zij proberen ook het ministerie op de hoogte te houden van de problematiek rond gehandicaptenvoorzieningen.

Wim Schiepers

 

Boven

New Page 1 Meer Nieuws

Meer nieuws: 17/03/08

 


Banner pagina

Bij overname Bron vermelding verplicht / Dagblad Suriname.

Om deze website te bekijken heeft u Macromedia Flash player 7.0 of hoger nodig.
Indien uw browser geen scripting support, gelieve de Java software te downloaden.

sub navigatie
Meer Rubrieken




Happy Birthday to you ....
Dankbetuigingen en overlijdensberichten
Adverteren binnen DBS!
Colofon

Bekijk ons nieuwsarchief!

Download wallpapers

Verfris jouw desktop!

 

Banner pagina

 

bottom navigatiebar

 Privacy verklaring | Colofon | Adverteren | Vertel een vriend | Maak ons uw Startpagina!