Slogan

Dagblad Suriname - waar de krant lezen nog leuk is!                  Suriname's populairste krant.    Nu: 473 gebruiker(s) online

Banner pagina


navigatiebar

 Laatste nieuws | Sport | Vrije Tribune | Starbuzz | Fawaka | Foto's  Risaalah  Sandesa

Header

Banner
 
Banner pagina

 

 

 

Nieuws Tools Vertel een vriend Print bericht

Nationaal > Verdrag Chaquaramas noodzaakt aanpassing wet uitvoerrechten hout

Geplaatst: 11/03/2005

Paramaribo - Er moeten noodzakelijk wijzigingen doorgevoerd worden in de wet Uitvoerrecht op hout vanwege Surinames participatie aan de Caricom Single Market and Economy en het verdrag van Chaquaramas. Met het oog op deze ontwikkeling dienen wettelijke regelingen worden vastgelegd hoe Suriname hout zal exporteren naar de Caricom-lidlanden.

De voorgestelde wijzigingen in de wet zijn tijdens een gisteren gehouden openbare vergadering van het parlement door de Commissie van Rapporteurs besproken. Vast staat dat de export wordt vrijgesteld van heffing onder bepaalde voorwaarden. Zo moet de exporteur kunnen aantonen dat het hout daadwerkelijk bestemd is voor de Caricom-markt en niet via slinkse wegen terechtkomt buiten de Caricom. Op hout dat buiten de Caricom wordt geëxporteerd worden er wel uitvoerrechten geheven. Op half bewerkt hout wordt tussen de 15 en 20% invoerrecht geheven. Het is volgens Adiel Kallan opmerkelijk dat de heffing lager wordt, naarmate de bewerking minder is. Kallan is de voorzitter van de Commissie van Rapporteurs. In Suriname worden bedrijven in de houtproductie gestimuleerd aan verdere bewerking te doen.

Dit heeft volgens Kallan weinig zin, omdat ze vanwege de slechte conditie van hun machinepark daartoe niet in staat zijn. Indien ze dat toch zouden doen, zou dat vanwege de slechte kwaliteit van het bewerkte product kunnen leiden tot een verlies van 60 tot 65 % van op het verwerkte hout. Surinames toetreding tot de CSM ontslaat houtexporteurs niet van de plicht consentrecht te betalen, als zij niet voldoen aan de daarvoor gestelde voorwaarden, zegt Kallan. Als een houtproducent een concessie heeft en daarop de houtblokken afoogst, is hij verplicht retributie te betalen en bij het exporteren consentrecht. Kallan wilde van de ministers van Natuurlijke Hulpbronnen en Financiën weten hoeveel hout Suriname afzet op de Caricom-markt om een indicatie te krijgen hoeveel Suriname verdient aan de uitvoerheffing, die gesteld is op U$ 24 per kubieke meter hout.

Hij schat dat het verlies aan inkomsten voor de staat niet gering zal zijn en stelt voor dat de overheid een serie inkomstenverhogende maatregelen afkondigt om het gat te dichten. De uitvoer van hout onder het verdrag Chaquaramas kent een aantal bepalingen. Als hout vanuit Suriname geëxporteerd wordt naar een Caricom-lidstaat, is laatstgenoemde vrij het hout na bewerking tot eindproduct te exporteren buiten de Caricom om. Het is ook verboden hout te exporteren alvorens er aangifte hiertoe gedaan is en de vergunningen in orde gemaakt zijn. Indien iemand niet voldoet aan de voorwaarden en er sprake is van een economische delict, zal een boete worden opgelegd van de zevende categorie van de algemene geldboete.

Dit bedraagt ten hoogste vijf miljard Surinaamse gulden. Indien buiten de schuld van de exporteurs een lager bedrag aan heffing is gecalculeerd, wordt er een naheffingsaanslag gepleegd. Indien er bewust verkeerde informatie is doorgespeeld naar de douane, wordt op de naheffingsaanslag een boete bijberekend. De Commissie van rapporteurs vraagt in het eerste geval enige nuancering, hetgeen betekent dat er toch een tien procent boete moet worden opgelegd. Indien benadeelden het niet eens zijn met een dergelijk besluit, kunnen zij bezwaar aantekenen bij de Raad van Beroep. De Commissie van Rapporteurs plaatste hierbij een kritische kantekening. Volgens Kallan zal de overheid condities moeten scheppen voor het correct functioneren van deze instantie.

Meer Nieuws

Meer nieuws: 11/03/05

 

Boven

Banner pagina

Bij overname Bron vermelding verplicht / Dagblad Suriname.

Om deze website te bekijken heeft u Macromedia Flash player 7.0 of hoger nodig.
Indien uw browser geen scripting support, gelieve de Java software te downloaden.

sub navigatie
Meer Rubrieken




Happy Birthday to you ....
Dankbetuigingen en overlijdensberichten
Adverteren binnen DBS!
Colofon

Bekijk ons nieuwsarchief!

Download wallpapers

Verfris jouw desktop!

 

Banner pagina

 

bottom navigatiebar

 Privacy verklaring | Colofon | Adverteren | Vertel een vriend | Maak ons uw Startpagina!